Obsah článku
První jarní paprsky nás nutí opouštět interiéry a vyrážet do přírody – na kolo, na zahrádku či na první odpolední nebo večerní grilovačky ke známým a přátelům. Ovšem takové jarní sluníčko dokáže poměrně spolehlivě potrápit. Přesto, že se to nezdá, jeho paprsky jsou docela ostré a mohou nám nepříjemně zkomplikovat práci na počítači nebo pobyt v místnosti. Proto je součástí drtivé většiny oken nejrůznější stínicí technika. Nejčastěji se jedná o vnitřní či venkovní žaluzie, rolety, ale třeba i markýzy nebo speciální fólie. Pojďme se společně podívat na jednotlivé druhy stínící techniky, jejich výhody a nevýhody.
Venkovní žaluzie
V případě použití venkovní žaluzie, do místnosti vniká pouze minimum tepelného záření. Jeho značná část je zachycena v exteriéru – v prostoru mezi žaluzií a venkovním sklem. Teplo a záření do místnosti vniká, jedná se ovšem o minimální množství, které je daleko menší, než například při použití vnitřních žaluzií
Vnitřní žaluzie
Při použití vnitřních žaluzií je světlo a především teplo zachyceno až v okamžiku, kdy projde sklem do interiéru. Část tepla projde do interiéru a část je zachycena žaluzií. Teplo mezi oknem a žaluzií ovšem žaluzii dále zahřívá a prochází do místnosti. Vnitřní žaluzie jsou tedy o něco méně účinné, než žaluzie venkovní.
Rolety
Pokud vás žaluzie příliš nenadchly, můžete pro stínění využít také rolety a to v jejich venkovním i vnitřním provedení. Venkovní rolety lze v některých případech i zamykat a tím chránit svůj majetek. V létě fungují jako klimatizace, v zimě jako dostatečný izolant. Jejich nevýhodou je skutečnost, že pokud chceme teplo v letních měsících odizolovat, musíme rolety zcela nebo z větší části zastínit a přijít o denní světlo.
Fasádní markýzy
Na úplný závěr jsme si nechali fasádní markýzy, které u nás ovšem nejsou příliš rozšířenou variantou. Pokud se pro ně ale rozhodnete, můžete s jejich pomocí snížit prostup tepla až o 90%.
Bohatou nabídku stínící techniky naleznete v e-shopu
společnosti společnost PROFIFLEX s.r.o