Obsah článku
Květiny nás neodmyslitelně provázejí mnoha významnými událostmi našeho života. Floristika jako obor má přitom už dávnou tradici. Kde jsou její kořeny a jak se měnila až do své současné podoby?
Historie floristiky
Už ze starověkého Egypta máme doloženy květinové oběti bohům. K tomuto účelu se používaly růže, kopretiny a mnohé další. Kytice se rovněž již v období 2500 let před n. l. vázaly. Nejinak na tom byly i další civilizace – Kréta nebo Persie. Mezi oblíbené květiny na tomto území patřily kupříkladu lilie.
Od 6. století nacházela květinová výzdoba svoje uplatnění i v antice. Řekové i Římané ji užívali při bohoslužbách nebo na hostinách. Co se týče druhů květin, mimo tradičních růží, ale i hyacintů, se objevovala taktéž myrta. Po rozpadu Římské říše přichází ke slovu poněkud odlišný styl aranžování květin, podoba aranžmá nabírá na symetrii.
V období středověku se pak tato sféra vyvíjí odlišně, dál se zahradnímu umění věnují duchovní v prostředí klášterů, prosté obyvatelstvo naproti tomu zná květiny jako prostředky v rámci vlastních pohanských rituálů. Květiny se dostávají do módy v období renesance. Podobná situace přetrvává i v éře pompézního baroka.
Naopak zjednodušení přichází s klasicismem a návrat k přirozenosti diktoval i romantismus. V období biedermaieru se květinami nezdobily jen byty, ale též si je dámy dávaly na plesové šaty, plnily tedy funkci šperků.
Dekorativní secese byla pak posledním uměleckým stylem, jež byl univerzální. V následujících obdobích už pak v podstatě neexistoval jediný proud, který by dokázal floristiku jako celek silně ovlivnit.
Floristika dnes
V současné době tak existuje celá řada různých svébytných stylů. Kompozice při aranžování odpovídá příležitosti i vkusu autora. Profesionální floristé pak rozlišují několik zásadních disciplin: Květiny, věnce, aranžování nádob a japonskou ikebanu.
Floristika se zároveň masově rozšířila. Díky dostupným floristickým potřebám si svou vlastní dekoraci může navrhnout prakticky každý. Pokročilé technologie nám navíc napomáhají krásu aranžmá zachovat dlouhodobě.
Aranžovací hmoty v sobě zadržují vodu, čímž dávají rostlinám „napít“ a dovolují je udržet delší dobu svěží. Prakticky trvale řeší situaci umělé květiny, a to bez jakékoli újmy na estetičnosti. Ty moderní už vypadají téměř jako živé. Většinou se vyrábějí ze silikátů a z textilií.
Květiny jako naše součást
Květiny nás tak stále neodmyslitelně provázejí našimi životy. Objevují se na svatbách, ve formě kytic při slavnostních příležitostech, využívají se jako aranžmá smuteční, případně nám „jen tak“ zkrášlují naše bydlení.
Máte-li chuť se vrhnout do tvorby nějaké té dekorace, ať již živé či umělé, sami, stačí navštívit floristické potřeby www.lepaso.cz a vybrat si nezbytné pomůcky a dekorace, které lahodí vašemu vkusu. Vezte, že naučit se vkusně aranžovat není nikterak těžké. Stačí dodržet některá základní pravidla a zvládnete to i vy.