Obsah článku
Stačí pár kliknutí a strýček Google Ti dá bezpočet rad, jak si vybrat ten nejlepší jazykový kurz právě pro Tebe. Jak se ale v záplavě dnešní nabídky jazykových kurzů neutopit, to už nám nikdo neporadí.
Internet na nás chrlí výrazu typu veřejný kurz, firemní vzdělávání či pomaturitní studium. Nemáme tušení, jak přesně funguje výuka individuální a na kolik podivně stejných snaživců narazíme v kurzu skupinovém.
A tak se z toho všeho nakonec zblázníme a v přehršli informací si koupíme učebnici pro samouky. Jak ale nezklamat sám sebe a být dobrým samoukem? Jak může být autodidaktické studium nebezpečné? A jak se v případě samostudia zbavit prokrastinace?
Kurz skupinový
Asi nejvíce známé jsou právě kurzy skupinové, o kterým není třeba se dlouho rozepisovat. Mezi skupinové kurzy patří klasické kurzy pro veřejnost, v rámci pracovního prostředí můžeš navštěvovat firemní jazykové kurzy, a jestli jsi čerstvý absolvent střední školy, pak by Ti rozhodně nemělo uniknout pomaturitní studium jazyků. Výhodou skupinového kurzu je zejména o, že má dopředu známý harmonogram celého kurzu. Platí taky, že čím více osob – tím je větší motivace!
Specifickou formou skupinového kurzu je pomaturitní studium angličtiny a jiných jazyků, dříve známá jako „záchrana“ pro všechny, kdo se nedostali na výšku. V poslední letech se však právě pomaturitní studium stalo plnohodnotným partnerem vysokoškolského studia. V této formě studia však můžeš studovat, ať už je Ti 19 nebo 60!
Kurz individuální
Je velmi efektivní forma studia, jelikož probíhá výslovně 1 na 1. Tedy Ty a lektor, který tak může hodiny přizpůsobit přesně Tvým potřebám. Jen na Tobě bude vybrat přesný termín kurzu i jeho intenzita, tedy to, kolikrát se se svým lektorem během týdne potkáš.
Tato volba se mnohým může zdát finančně nedostupná, pravdou však je, že se v mnoha případech naopak vyplatí! Díky intenzitě kurzu i času lektora věnovat se primárně Tvým nedostatkům. Jestli máš navíc na své kurzy němčiny málo času, je pro Tebe individuální výuka nejlepší volbou.
Samostudium
Být samoukem skutečně nezvládne být každý, ač má tato forma studia určitě své kouzlo. Neváže Tě žádný konkrétní termín, náklady na „kurz“ jsou prakticky nulové. Jestli už jsi se ale někdy něco zkoušel učit sám, víš, že je to vlastně ta největší dřina. V čem vězí problém?
Převážná většina samouků po čase své studium vzdá. Nedostatek motivace, času a neschopnost vytrvat v nastaveném tempu výuky. Nadšení z počátečních úspěchů i nové učebnice velmi rychle mizí, objeví se ztráta disciplíny a namísto učení se slovíček Tě dostihne… prokrastinace.
S prokrastinací se setká každý druhý student
Chronická tendence odkládat povinnosti a úkoly na později. Cizí výraz, který dobyl naši krásnou češtinu, jelikož pro něj zatím neexistuje český ekvivalent. Bojíme se ho snad? Rozhodně však nejde spojovat s leností. Jedná se o fenomén dnešní doby, který je zkoumán dokonce i vědci na těch nejprestižnějších světových univerzitách.
A právě na samouky, které netrápí myšlenka, že za své kurzy němčiny zaplatili, číhá prokrastinace každý den. Z vlastní zkušenosti víme, že když si zvolíš cíl naučit se sám čínsky jenom z toho důvodu, aby ses mohl chlubit kamarádům u piva, skončíš pravděpodobně sledováním seriálu s brambůrkami v klíně.
Být samouk je jednoduše dřina. Ale o to budeš větší pašák, když se Ti zdaří se jazyk naučit. Ať už to bude v jazykovém kurzu, nebo v rámci samostudia! A kdybys potřeboval motivaci a podporu, neváhej se za námi zastavit v centru Brna na Lidické. Moc rádi Tě uvidíme!
Tvůj PELICAN