Získat pracovní povolení pro cizince v České republice není příliš složité. Nicméně stále se jedná o proces, který je velice časově náročný a může trvat i přes 8 měsíců. V programech ekonomické migrace, které mají usnadnit českým podnikům nabídnout práci mimo jiné i ukrajinským žadatelům, se stále vyskytuje vysoké procento chyb, které celý proces neúměrně prodlužují.

Typy pracovních povolení

V České republice potřebují pracovní povolení všichni cizinci, kteří nejsou občany Evropské unie, Švýcarska, Norska Islandu a Lichtenštejnska a kteří v České republice nemají trvalý pobyt.

V současné době Česká republika nabízí dva typy pracovních povolení. Obě se vážou na konkrétní pracovní pozici a vydávají se na dobu trvání smlouvy, maximálně však na dva roky. V případě potřeby je lze prodloužit.

Jak vyřídit pracovní povolení pro cizince v ČR

Zaměstnanecká karta

V roce 2014 se žádost o pracovní povolení značně zjednodušila zavedením zaměstnanecké karty. Díky ní nemusí již cizinec žádat o vydání povolení k pobytu a povolení k zaměstnání. Zaměstnanecká karta má tzv. duální charakter a značně tak šetří administrativní zátěž.

Modrá karta

Modrá karta je povolení pro vysoce kvalifikované pracovníky. Uchazeči o práci musí mít vysokoškolské anebo vyšší odborné vzdělání a za svou práci musí dostat alespoň 1,5násobek minimální hrubé mzdy.

Jak pracovní povolení získat

Nejprve musí budoucí zaměstnavatel zaregistrovat pracovní místo na příslušném krajském úřadu práce, případně se zaregistrovat do režimu ekonomické migrace u jednoho z garantů. V případě, že o tuto pozici místní občané neprojeví zájem po dobu 30 dní, může se o toto místo ucházet cizinec, se kterým pak zaměstnavatel uzavře smlouvu.

Tip na článek:  Reklamní textil, který předává firemní poselství

Cizinec potom na českém zastupitelském úřadě ve své zemi původu podá žádost, která musí obsahovat příslušné formuláře včetně údajů o pracovním místě registrovaného zaměstnavatelem, a pracovní smlouvu, případně smlouvu o smlouvě budoucí a doklad o zajištěném ubytování.

V případě, že se cizinec, již nachází v České republice a má udělen dlouhodobý pobyt, podává tuto žádost přímo na Ministerstvu Vnitra.

Kvůli přílišné vytíženosti zastupitelských úřadů a vysokém počtu uchazečů, celý proces může trvat až 2-3 měsíce. Ve chvíli, kdy je pracovní povolení uděleno, cizinec dostane vízum k vyzvednutí zaměstnanecké karty.

Nejpozději v první pracovní den, pak zaměstnavatel musí tohoto zaměstnance nahlásit na pracovním úřadě a cizinec sám se musí přihlásit na příslušném pracovišti ministerstva vnitra, kde budou zaregistrovány jeho biometrické údaje a do 60 dní mu bude zaslána zaměstnanecká karta.

Program Ukrajina

Program Ukrajina spadá do “Programu kvalifikovaný zaměstnanec” pro řízenou ekonomickou integraci středně a nízko kvalifikovaných zaměstnanců. V rámci tohoto programu může z Ukrajiny přijet až 40 000 pracovníků ročně.

Žádost o účast na programu Ukrajina zadává zaměstnavatel a získat pracovní povolení pro Ukrajince se v rámci tohoto programu stává snazší a rychlejší, protože zaměstnavatel a zaměstnanec mají garantovanou možnost žádat o zaměstnaneckou kartu.

Hospodářská Komora České republiky a jiní garanti věnují své kapacity, aby českým podnikům pomohli s potřebnými administrativními úkony. Více informací zde.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *