Obsah článku
Plánujete chytrou domácnost? Pak byste měli vědět, že se její součástí mohou stát nejenom věci, které zvyšují komfort bydlení, ale také ty, jež zlepšují vaši bezpečnost. Na mysli máme především nejrůznější ochranné alarmy.
A tím nemyslíme ty, určené na obranu proti zlodějům (i když v jistých situacích se mohou hodit i ony), ale kupříkladu chytrý detektor plynu a jeho příbuzné.
Pomocníci pro klidný spánek
Řadu procesů probíhajících v domě či bytě bereme jako samozřejmost a nenapadne nás, že by se mohly porouchat. Ale přesto se to stává a to až příliš často v době, kdy na vzniklou situaci nemůžeme nijak reagovat – tedy například v noci nebo ve dnech, kdy jsme na dovolené. A jak tedy mít jistotu, že se nepřihodí nic zlého a my si můžeme naši dovolenou užít bez starostí?
V každé domácnosti by se měl nacházet alespoň detektor kouře, a to i v případě, že doma žádný otevřený oheň nemáte. Jiskra se totiž může objevit třeba i při zkratu elektřiny a od jednoho porouchaného spotřebiče jich rázem může vzplát mnohem víc. Detektor ovšem zaznamená už první tenký pramínek dýmu a okamžitě vás upozorní.
Ve hře není jen klasický alarm
Ale nemusí se jednat jen o klasický zvukový signál. Chytré detektory toho umí mnohem víc – například vám odešlou SMS nebo přímo kontaktují hasiče. O vše tak bude postaráno, i když se zrovna nebudete nacházet doma.
Detektory mohou zohledňovat i pojišťovny
Navíc může mít detektor CO2 a jemu podobní brzy i další dohru. Není totiž vyloučeno, že je pojišťovny začnou zohledňovat při pojištění domácnosti. Už dnes koneckonců přihlížejí k bezpečnostním dveřím nebo fóliím v oknech, tak proč by to brzy nezačal dělat i v případě elektronických pomocníků? Zjistěte, jak to všechno funguje, díky šikovnému rádci na stránkách Eon.cz.