Obsah článku
Rozhodli jste se, že si pořídíte běžecký pás, ale nevíte, jaký vybrat? Není divu – v dnešní době seženete tolik různých běžeckých pásů, že vyznat se v nich může být opravdu těžký úkol.
Spousta lidí se navíc potýká s nedostatkem místa, především pokud žijí v bytě. Proto vám přinášíme tento článek – abychom vám pomohli s výběrem správného běžeckého pásu, který se vejde i do menších prostorů.
Typy běžeckých pásů podle použití
Domácí běžecké pásy
Běžecké pásy na doma jsou perfektně uzpůsobené domácímu používaní. Jde o dobře skladné, málo hlučné a poměrně levné běžecké pásy. Umožňují udržení dobré fyzické kondice a případně i snížení tělesné hmotnosti. Jedná se tedy o nejvhodnější typ do bytu.
Klubové běžecké pásy
Používají se do různých hotelových a klubových posiloven. Obvykle mají více funkcí, jsou o něco kvalitnější ale také dražší.
Profesionální běžecké pásy
S těmito pásy se setkáte v posilovnách a fitcentrech. Mají spoustu zajímavých funkcí, jsou velmi kvalitní, avšak ne příliš skladné. Navíc jsou samozřejmě velmi drahé.
Velikost běžecké plochy
Velikost běžecké plochy ovlivňuje pohodlí při běhu a také maximální možnou rychlost. Větší pásy jsou navíc pohodlnější, jelikož se nemusíte neustále bát, že třeba šlápnete vedle. Nicméně běžecké pásy do paneláku či bytu je vhodnější volit s menší běžeckou plochou.
Příliš malý běžecký pás však nemusí být při běhu komfortní, proto doporučujeme zvolit nějakou střední cestu, tedy šířku cca 45-48 cm a délku 140 cm. Délka běžecké plochy se však odvíjí od výšky běžce. Pokud jste nižší postavy, bez potíží si vystačíte i s délkou 130 cm.
Motor běžeckého pásu
Domácí běžecké pásy nižší a střední třídy mívají nejčastěji tzv. DC motor. Ten je o něco levnější, ale jeho životnost je omezená. U běžeckých pásů vyšší třídy se můžete setkat s AC motorem, jehož životnost je mnohem delší.
V domácích podmínkách vydrží opravdu dlouhou dobu. Samostatnou skupinu pak tvoří bezmotorové běžecké pásy. Ty fungují v podstatě jen díky fyzice a náklonu běžecké plochy. Na těch se však trénuje pouze chůze či pomalý běh.
Kvalitní motor s dostatečným výkonem je základním parametrem při výběru běžeckého pásu. Ovlivňuje totiž nejen životnost pásu, ale i jeho samotný chod. Navíc platí, že čím větší hmotnost běžec má, tím by měl být motor kvalitnější, aby to zvládl bezproblémově utáhnout. Doporučujeme tedy na motoru ani u domácího běžeckého pásu nešetřit.
Skladnost běžeckého pásu
Při pořizování běžeckého pásu do bytu vás jistě zajímá, jak je vlastně takový pás skladný. Nemusíte se bát – většina domácích pásů umožňuje složení běžecké plochy nahoru, čímž ušetříte spoustu místa. Při výběru si tedy dejte pozor na to, aby běžecký pás tuto funkci měl.
Další parametry
Vždy si dejte pozor také na nosnost běžeckého pásu, která musí odpovídat vaší hmotnosti. Obvykle platí, že čím těžší a robustnější je pás, tím větší hmotnost unese. Pozor si dejte také na odpružení běžeckého pásu – čím lepší, tím více bude chránit vaše kosti a klouby.
Zajímat by vás mohl také sklon běžecké plochy. Ten nastavujete někdy manuálně, jindy pomocí displeje. Většinou se možnost sklonu udává v procentech či stupních.