Obsah článku
Osmák je skvělý mazlíček, ale rozhodně nejde o žádnou plyšovou hračku. Je tedy nutné pořizovat osmáka dětem, které ho nebudou nijak trápit. Nově doneseného osmáka se nesnažte chytat do ruky, nehlaďte ho a nechte si ho zvyknout aspoň dva dny na nové prostředí. Jakmile vám vleze do nastavené ruky, můžete jásat – je váš!
Kde bude osmák bydlet?
Chovatelské potřeby nabízí různé druhy klecí pro hlodavce. Klec pro osmáka se vyžaduje minimálně o rozměrech 100 x 60 x 60 cm. Osmák miluje šplhání, takže mu dopřejte několik pater větví. Vybírejte klece bez plastové spodní části – tu snadno prohryzají a bez velkých ok – ne větších než 2 cm. Mláďata osmáků však potřebují ještě menší oka.
Krmení osmáků
Jídelníček se zakládá hlavně na rostlinné stravě. Uvědomte si, že osmákovi uškodí nedostatek pohybu a přejídání. Nesmí se jim ve větší míře dávat cukry, karbohydráty a tuky. Krmení si naplánujte na určitou denní dobu a uvidíte, jak si zvyknou čekat na jídlo v určený čas. Zjistěte si, kolik stravy sní, protože jinak vám zbytky bude osmák zahrabávat na horší časy. K hlavní stravě se řadí granule pro hlodavce. Stále po ruce byste měli mít seno. Seženete i praktické granulované seno s obsahem vojtěšky a jiných travin a bylin. Potřebují také důkladně omyté listí a trávu. Listí může být sušené nebo čerstvé, vyzkoušejte sami, jaké jim nejvíce chutná.
Osmákův doplňkový jídelníček
Především v zimním období dopřejte osmákům zeleninu , může být i vysušená. Mají rádi mrkev, dále se hodí i slupky od okurek, květák, paprika, brokolice, hlávkový salát nebo rajčata. Ne příliš sladké ovoce stačí podávat jednou týdně. Jednou za týden jim dopřejte i pamlsky. Osmák má rád různé ořechy – podávejte je i se skořápkou, tvrdý chleba, granule nebo speciální tyčinky pro hlodavce. Je dobrý stálý přístup k denně čerstvé vodě, i když ji nepotřebují tolik.