Areárium může být stylovou dekorací každého interiéru. Co to vlastně je, jak si ho vyrobit a jak se o něj posléze starat?

Co je aerárium

Jedná se vlastně o skleněnou nádobku, která je vhodná k pěstování rostlin. S nadsázkou bychom tak mohli říci, že aerárium je taková zahrádka ve skle. Oproti klasické zahrádce je ale mimořádně nenáročná na prostor i čas.

Jedná se tak nejen o zajímavý bytový doplněk, ale i o řešení pro všechny, kteří by rádi doma měli kousek zeleně, ale o klasické pokojovky se nemají čas starat. Kdo to přece jen s květinami neumí, může si do aerária také naaranžovat neživé dekorace. Použít se dají například svíčky či umělé květiny.

Nejběžnější je aerárium v kouli, použít můžete ale i nádobu jiného tvaru. A jak vlastně na to, pokud si chcete vlastní miniaturní zahrádku vyrobit? Potřebujete jen několik věcí, přičemž většina je snadno dostupná například v hobby marketu či v květinářství.

Potřeby pro výrobu aerária

  • skleněná nádoba
  • rostlina
  • substrát
  • čajová lžička
  • pinzeta
  • provázek
  • noviny, starší ubrus atd. proti zašpinění
  • dekorační prvky podle potřeby (kamínky, barevná drť)

Jak na výrobu aerária

Nejprve je potřeba naplnit budoucí aerárium zeminou. K tomu nám nejlépe poslouží právě čajová lžička. Podle potřeby také doaranžujte ozdobnou směs, písek nebo jiné dekorace.

Tip na článek:  Prodáváte byt v Ostravě? Správně stanovená cena je základ

Poté si vezměte rostlinu a opatrně ji za pomocí pinzety „usaďte“ na správné místo. To je asi nejnáročnější fáze, protože musíme být opatrní, abychom rostlinu nepoškodili, zejména její kořeny. Na závěr kolem rostliny ještě dorovnáme substrát a dosypeme ozdobnou drť, případně naaranžujeme další prvky.

Hotové aerárium pak už jen stačí zavěsit na provázek na vybrané místo. Místo závisí nejen na tom, kde se vám bude aerárium líbit, ale také na tom, jakou rostlinu jste do něj zasadili. Sukulenty vyžadují světlo, proto jim bude nejlépe u okna.

Které rostliny můžeme použít a odkud aerária přišla

I další vhodná péče o aerárium bude záviset na druhu rostliny, hlavně co se zalévání týče. Zvládnou ji ale pohodlně i začátečníci. Zmiňovaným sukulentům stačí zálivka jednou týdně v létě, v zimě můžeme snížit četnost zalévání i na jednou za tři týdny. Druhým velmi populárním typem rostlin jsou malé tillandsie. Hodí se sem ale jakékoli miniaturní rostlinky.

Koncept aerária vychází z japonských kokedam. V doslovném překladu to znamená „mechová koule“ a jedná se o speciální způsob pěstování rostlin. Kokedamy samy o sobě jsou poměrně novodobou záležitostí, ale vycházejí z tradičních bonsají.

Jedná se vlastně o rostliny, jejichž kořenový bal se zpevní, takže se může vyjmout z nádoby. Pak se nechá porůst mechem a zavěsí se do prostoru. Péče o zavěšenou rostlinu je pak v podstatě podobná jako o jakoukoli jinou v běžném květináči.

Autor: Lepaso.cz – prodejce floristických a dekoračních potřeb

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *