Obsah článku
Kariéru má většina lidí na prvním místě. A pro dosažení svých cílů je řada lidí schopná udělat naprosto všechno. Mnozí lidé kladou práci na první místo žebříčku priorit a automaticky tak zapomínají na své blízké, kterým nevěnují tolik svého času. Bohužel si tito lidé, kteří se neustále ženou za pracovními úspěchy, neuvědomují, že se jich může týkat jedna nemoc, a sice workoholismus. Po workoholismu následuje syndrom vyhoření, což je termín mnohým lidem dost dobře známý. Abyste předešli syndromu vyhoření a abyste se nemuseli potýkat s workoholismem, který naprosto odrovná váš osobní život, prozraďme si několik alarmujících příznaků, při kterých zkrátka zpozornit.
Práci věnujete stále více času
Jak dlouho jste v práci? Jste v práci osm hodin nebo naopak pracujete i přesčas? Nebo už snad čas strávený v práci vůbec neregistrujete? Pakliže věnujete práci čím dál více času, pravděpodobně se potýkáte s takzvaným workoholismem. Stále více času v práci je totiž jeden z hlavních příznaků přicházejícího problému, který by vám mohl naprosto zruinovat osobní život. A později by vám mohl přinést i syndrom vyhoření a najednou byste zůstali sami.
Práce je na prvním místě
Jak již bylo zmíněno, workoholik je ten, který staví všechny své pracovní zájmy nad to ostatní. Pokud si začínáte všímat toho, že více pracujete ne sportujete, že se nevěnujete svým blízkým nebo že vaše koníčky jdou zkrátka stranou, pravděpodobně máte velký problém, který je třeba léčit.
Neumíte odpočívat
K alarmujícím příznakům patří například i to, když neumíte odpočívat. Pracujete zkrátka neustále, už neumíte jen tak vypnout a užívat si den, aniž byste nemysleli na práci nebo nekontrolovali e-maily či neodepisovali na pracovní textové zprávy. Nedostatek odpočinku či jakési úlevy způsobuje roztěkanost, velký stres a celkové napětí proudící tělem.