Vydat se na cestu do Afriky? Ano, či ne? To je otázka, kterou řeší prakticky všichni, co se ještě teď chtějí vydat na dovolenou do jakékoliv africké země, nebo kterou řeší ti, co zde musí odjet kvůli pracovním povinnostem.

Epidemie eboly ještě neskončila

Ebola je totiž hlavním protivníkem, který na nás číhá v Afrických zemích, zejména pak v západoafrické Guineji, v Libérii, v Sieře Leone a v Kongu. I když zatím nepronikla na okolní kontinenty, nikdy nevíte, kdy se tak může stát. Zatím se jeden pacient léči v Londýně a u jiného je podezření na ebolu v Kalifornii. Všechny ostatní hrozby byly vyloučeny. Ovšem za jak dlouho se může dostat ebola až k nám, ke Středoevropanům?

Ebola může překonat i obrovské vzdálenosti

Jelikož je inkubační doba eboly okolo dvou dnů až do neuvěřitelných čtyř týdnů, můžete si ji přivést i z dovolené. Stačí se v posledních dnech vašeho pobytu dostat do styku s někým nakaženým, projít letištní kontrolou a příznaky se vám mohou projevit buď až v letadle, nebo v horším případě až doma. Takto můžete navíc nakazit spoustu dalších lidí a ebola tak bude prakticky ve Střední Evropě.

Zatím k nejhoršímu scénáři nedošlo

Zatím však k takovým scénářům nedošlo a vždy byli zdravotníci a odborníci rychlejší než tento virus. Ovšem, kdy nás tato zákeřná nemoc přelstí? To s jistotou neví nikdo!

Jak se nemoc projevuje?

Abyste nemoci zabránili třeba i vy sami, je dobré vědět, jak se nemoc projevuje. Ebola nejčastěji začíná velice náhle, a to vysokou horečkou, celkovou slabostí, bolestí hlavy, svalů a kloubů a v neposlední řadě i zánětem spojivek. I když má podobné příznaky jako například malárie, pokud u sebe nebo u kohokoli jiného zpozorujete podobné symptomy, ihned někoho informujte! Můžete tak zachránit stovky dalších životů, jelikož je úmrtnost na ebolu velmi vysoká. Dotyčného se navíc nepokoušejte sami nijak léčit, protože se toto onemocnění přenáší právě osobním kontaktem, zejména pak přenosem tělních tekutin.

Tip na článek:  Dovolená v Chorvatsku: 5 důvodů, proč se ho vyplatí navštívit

Další stádia eboly

Pokud se vám tyto příznaky projevily už v Africe, ale vy jste jim nevěnovali pozornost v domnění, že se jedná „pouze“ o malárii, měli byste zbystřit, pokračuje-li nemoc u vás krvácením, zvracením krve, krevními podlitinami na kůži, obrovskými bolestmi či epileptickými záchvaty.

Ebola si již vyžádala stovky obětí

Toto onemocnění tedy rozhodně není ničím banálním a už na něj zemřela spousta lidí. Jen v letošním roce to bylo přes 1 500 lidí a obětí stále přibývá. Navíc neexistují prakticky žádné dostatečné podmínky pro léčbu, což na konci letošního srpna vyústilo ke stávce zdravotníků v Sieře Leone. Ti totiž nemají jak dostatek prostoru, tak ani důležitý materiál, léčiva a v neposlední řadě ani samotné odborníky. O čem se zde moc nemluví, jsou i samotná úmrtí zdravotníků, kteří s ebolou bojují. Těch pouze v roce 2014 zemřelo přes 250 a každý den se může nakazit další.

Opatrnosti není nazbyt

Pokud se tedy rozhodujete, kam se vydat na dovolenou, rozhodně si raději vyberte evropské země. I když se ebola zatím nachází jen v západní Africe, může se každým dnem rozšířit do okolních zemí, které jsou turisticky vyhlášené. V pátek 29. srpna byl například nahlášen jeden nakažený člověk v Senegalu, který se rok od roku stává stále více turisticky oblíbený. Letos jste do něj mohli jet hned s několika českými cestovními kancelářemi. A i když se připojistíte, nebude vám to nic platné. Pokud vypukne i v zemi, kde se zrovna budete nacházet, epidemie, budete jedním z mnoha, o které se budou muset zdravotníci postarat.

Pomoc nadevše!

Chcete-li se nějak zapříčinit ke zlepšení situace a ke snížení rizika nákazy i u nás v Evropě, můžete přispět, a to nejlépe finančně, na konto jakékoliv charitativní organizace. Nejvíce svých pracovníků má pak v Africe UNICEF, díky kterému je pomoc skutečně cílená.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *