Mít krásně zařízený byt, aby uchvátil každou návštěvu, přitom se v něm majitel cítil dobře, je snad snem každého. Moderní trendy v tomto ohledu přikazují velký, vzdušný prostor prosvětlený širokými okny… Jak ovšem získat dostatek úložného prostoru, avšak nepřijít při instalaci poliček, skříní a komod o tolik kýžený životní prostor?
Na toto téma jsem si popovídal s panem Romanem Střelcem, z ostravské společnosti.
„Často jsme zváni do prostor, které si doslova zaslouží precizní zařízení. Samozřejmě si můžete vybrat ze sériově vyráběného nábytku, ale pokud požadujete více než dostačující proporce a ničím neurážlivý standardní skelet, neváhejte investovat do nábytku přímo na míru. Nejen, že získáte praktické využití každičkého prostoru do maximální kapacity, ale i snadno udržovatelný a vkusný doplněk interiéru,“ říká Roman Střelec.
Zhruba před deseti lety nastal obrovský boom nejednotných nábytkových kusů. Zákazníci z nepochopitelných důvodů získali potřebu nakupovat nábytkové zboží s různým povrchem a stavbou.
„Díky bohu je tato doba pryč. Bylo obtížné vysvětlovat, že řešení z jednoho materiálu je daleko elegantnější a vkusnější. Dnes zákazníci přímo žádají uniformní návrhy poliček, komod a regálků, které jim předložíme k odsouhlasení ještě před započetím samotné výroby nábytku,“ dodává Roman Střelec.
„Máte pocit, že jde teď více na odbyt nábytek se strohou a strnulou tváří?“
„Neřekl bych. Jsou v oblibě rovné linie a přírodní barvy, ale designový nábytek a minimalistická řešení, víte, to jsou prvky, které lze velmi jednoduše zkombinovat. Vznikne výrobek přímo dle potřeb zákazníka, k naší spokojenosti se téměř vždy jedná o nadčasový produkt.“
„Takže fantazii se meze nekladou?“
„I na tohle je nejednoznačná odpověď. Většinu představ samozřejmě dovedeme technologicky zaštítit, ale důležitý je rozhovor s klientem. Některé požadavky jsou nereálné – nábytek by byl sice originální, leč nepříliš funkční. Avšak téměř vždy se nám podaří najít vhodný kompromis mezi fantazií a následnou technickou realizací.“
Mezi nejčastější požadavky pak patří zvýšení úložného prostoru. Prvotní fází je naplánování skrytých úložných prostor. Tam, kde nelze vybudovat kupříkladu zabudované skříně do zdiva, třeba v panelákovém bytě; přenáší se těžiště úložného prostoru na volně stojící nábytek.
„Hitem letošní sezóny se staly solitérní komody, jejichž zvýšenou poptávku zaregistrovalo i Stolařství VRV INTERIÉR. Jedná se o monoliticky navrženou komodu s velkým počtem policí, regálkem a zásuvkami. Podobné komody byly vyráběny ještě před válkou, ovšem rychle se na ně zapomnělo. Solitérní komoda nahrazuje klasickou komodu, policový regál, šatní skříň. Navíc na její horní desce lze vykouzlit příjemné zátiší s fotografiemi, květinami nebo vázami.“
Dosavadní zkušenosti i jiných výrobců nábytku potvrzují více zakázek ohledně solitérně stojících kusů.
Oblíbeným provedením se stalo Wenge, tedy tmavé lakované dřevo s výrazným podélným rýhováním. Wenge nábytek je kontrastní ke světlým stěnám a snadno kombinovatelný s dalšími doplňky, třeba se sedací soupravou. Ovšem opravdové luxusní provedení pro náročné, jak potvrzuje Roman Střelec ze Stolařství VRV INTERIÉR, je provedení se stříbrnými úchyty.