Obsah článku
Setkali jste se již s pojmem panická ataka? Jakým způsobem může ovlivnit váš život, jaké jsou její projevy a v jakém věku se nejčastěji poprvé objevuje?
Jak se projevuje panická ataka?
Panická ataka je úzkostná porucha, jež se projevuje záchvaty úzkosti. Někoho může potkat jednou za život, někdy se ale může vracet opakovaně. Projevy úzkostné ataky nejsou jednotné a u každého se může projevit jiným způsobem. Nejčastěji se ale setkáte s bušením srdce, sevřeným hrdlem a návalem studeného potu. Tyto fyziologické procesy jsou provázeny právě pocity paniky a k nim se přidávají obavy a následná hyperventilace, tedy stav, kdy jedinec lapá po vzduchu a zrychlí se mu dech.
Co dělat, když přijde panická ataka?
Panická ataka vás dokáže naprosto ochromit a na pár minut zcela vyřadit z běžného života. Jak se v takové chvíli zachovat?
Doporučení znějí jasně:
- kontrolovat svůj dech a zklidnit jej
- snažit se odklonit tok svých myšlenek na příjemné věci
- střídavé zatínání a povolování svalů
- utéct k bezpečné činnosti.
Pokud se u vás ataky začnou vyskytovat pravidelně, neváhejte navštívit svého lékaře.
Statistiky a fakta
Podle statistik se s panickou atakou alespoň jednou za svůj život setká každý pátý člověk a častěji jim čelí ženy. Věková hranice, kdy se panická ataka objeví poprvé, je poměrně nízko, protože často k ní dojde již během dospívání, případně v rané fázi dospělosti.
Protože panické ataky jsou nepříjemné a nepředvídatelné, snažte se vyhýbat stresovým situacím, dopřávat si dostatek spánku a v případě, že se u váš objeví, začít okamžitě jednat. Zklidňující techniky mohou průběh ataky zmírnit, ale návštěva ordinace lékaře rozhodně není od věci.