Obsah článku
Jednou z nepříjemných respiračních nemocí, kterou můžete onemocnět jsou nachlazené hlasivky. Nejčastěji se tato choroba vyskytuje v zimním období, ale i během celého roku.
Příčiny
- chladný vzduch
- klimatizace
- kouření
- vzduch, který je znečištěn kouřením (pasivní kouření), různými chemikáliemi a prachem
- zánět hrtanu a hlasivek (laryngitida)
- hlasivky namáhané celodenním mluvením nebo zpěvem či hlasitými projevy například na sportovních zápasech, mohou být postiženy dočasně
- alergická reakce na pyly
- virová či bakteriální infekce horních cest dýchacích
Projevy
Hlasivky při zánětu otečou a zvětší se, proto brání průchodu vzduchu přes hrtan. Typickými projevy zanícených hlasivek je chrapot a otok hlasivek. Objevuje se také suchý kašel nebo bolest v krku, ztížené dýchání, znesnadněné polykání či pištění při nádechu. Postižený člověk má problémy s mluvením, může nastat i zvýšená teplota nebo horečka.
Prevence
Tímto problémem trpí nejčastěji lidé, jejichž zaměstnání vyžaduje neustálé mluvení či zpěv, může však onemocnět každý. Obecně je třeba udržovat svůj krk v teple, vyhýbat se příliš blízkého kontaktu s klimatizací, nepít studené nápoje a co nejvíce omezovat přílišné hlasové projevy.
Pijte dostatečné množství tekutin, abyste neměli sucho v krku a vysušené sliznice. V místnostech, ve kterých se běžně pohybujete je třeba pravidelně větrat, kvůli zajištění kumulace čerstvého vzduchu.
Často luxujte koberce, utírejte prach a udržujte čistotu v domácnosti. Dobrou prevencí je častý pohyb v přírodě a na čerstvém vzduchu. Vaši imunitu a následné záněty v těle může velkou mírou ovlivnit také nepřiměřená míra stresu. Proto je třeba se vyhýbat stresu a dát si prostor pro odpočinek těla i mysli.
Rady
Na chrapot a nachlazené hlasivky pomáhají bylinné čaje z divizny, lípy, podbělu nebo odvaz z cibule. Bylinky obsahují slizovité látky, které působí příznivě na bolavý krk, tím že na sliznici vytvoří vrstvu usnadňující vykašlávání.
Může pomoci také pití teplé vincentky s mlékem a medem. Přikládáme teplé obklady na krk, případně priessnitzův zábal. V lékárně jsou k prodeji léky na zánět v krku, které obsahují léčivou látku bromhexin nebo acetylcystein.
Důležitým faktorem léčby hlasivek je odpočinek, hlasivky držíme v teple, mluvíme co nejméně, abychom je nenamáhali ani šepotem. Nastavíme si klidový režim potřebný k vyléčení.
Kdy jít k lékaři?
V případě, že se běžná bolest v krku z nachlazení změní v chrapot a ztrátu hlasu, měli byste okamžitě navštívit ORL lékaře a absolvovat laryngoskopické vyšetření hrtanu. Trvá pár minut a spočívá v tom, že lékař pomocí speciálního zrcátka nahlédne do vašeho hrtanu a určí diagnózu.
Nachlazení hlasivek je onemocnění, které je třeba včas léčit. Toto onemocnění se může změnit v laryngitidu, zánět hrtanu v akutní i chronické formě. Léčba bude tak náročnější a delší.