Kiteboarding nebo také kitesurfing je moderním sportem. Jezdí se při něm po vodní hladině nebo na sněhu na speciálním prkně – kiteboardu. Jezdec je pak tažen tzv. drakem. Proč je tento sport tak populární a co vlastně obnáší?
Jak začít s kiteboardingem a proč
Charakteristický pro kiteboarding je hlavně jeho prudký rozvoj. Ještě v 90. letech minulého století tento sport znala jen hrstka nadšenců. Po roce 2006 však počet jeho příznivců prudce stoupl a věnovat se mu začaly stovky tisíc lidí.
Výhodou je, že se jedná o sport, který se dá provozovat celoročně, jak v létě, tak i v zimě. Nejste tak omezeni na to, jestli je teplo nebo napadl sníh. Klíčový pro pohon draka je ale samozřejmě vítr, takže pokud nefouká, jezdit se nedá.
Provozování sportu je rovněž relativně finančně nenáročné. Potřebujete sice samozřejmě též speciální vybavení, ale dál už si užíváte sportování zdarma. A v České republice navíc neexistují žádná platná omezení pro to, kde byste se kiteboardingu mohli věnovat a kde ne.
Ti, kteří se mu chtějí věnovat, tak mají v podstatě absolutně volné pole působnosti. Dbejte ale na vlastní bezpečnost a dopřejte si volný prostor bez překážek hlavně, pokud nemáte zkušenosti.
Kdo si na to netroufá sám, může absolvovat i speciální kurz určený naprostým začátečníkům. Vybavení si lze půjčit, jakmile vás ale sport opravdu „chytne“ rozhodně začnete uvažovat o vlastním. Jak vybírat?
Podle čeho vybírat vybavení
Draci se rozdělují podle tvarů tak, aby splňovali určité letové vlastnosti. Začátečníkovi plně postačí drak neboli kite o velikost cca 3 m². Menší drak znamená menší výkon a současně i menší riziko nehody.
U velkých draků můžete čekat větší výkon a zároveň pomalejší reakci v zatáčkách. Bezpečnější je ale pořídit si většího draka a létat s ním ve slabším větru. Teprve když navíc umíte regulovat jeho výkon a jste si jistí ovládáním na souši, měli byste se vydat na vodu. Každá značka má i odlišné bezpečnostní systémy.
V zásadě se dají rozdělit na čtyři typy – nafukovací kite, komorový kite, který má otevřenou náběžnou hranu, komorový drak s uzavřenou náběžnou hranou a tzv. single skin. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody.
Nafukovací je univerzální, použitelný v zimě i v létě. Komorový kite odolá i náročným sněhovým podmínkám. Uzavřený komorový kite se hodí pro snowkitery, kteří chtějí občas jezdit i na vodě. Single skin je pak tvořen pouze jedinou vrstvou.
Při výběru kiteboardu čili prkna na kite je potřeba brát v potaz několik parametrů. Jsou jimi hlavně šířka, velikost, tloušťka hrany a dále konkáva nebo dvojitá konkáva, která významně usnadní nastoupání. Dnes již standardem jsou u jednotlivých modelů stejně tak i nastavitelná poutka. Byť se zdánlivě jedná o naprostý detail, o optimální nastavení velikosti je potřeba důsledně dbát. Významně tak snížíte riziko zranění.
Chcete vědět o výběru kvalitního kiteboardu víc? Doporučujeme článek zkušeného Kitera – Jak vybrat kiteboard – co se jinde nedozvíte.
Velký výběr kiteboardů, draků a dalšího vybavení pro kiteboarding najdete na Showroomu Mystic v Brně nebo na stránkách www.mysticstore.cz