kreditní karty

Slovní spojení kreditní karta u nás obecně vyvolává pocit, že jde o nějakou důležitost, její majitel má mnoho neomezených finančních prostředků. Také si často lidé pletou pojem kreditní karta a platební karta tím, že jakoukoli platební kartou nazývají krávě kreditní.

Což je omyl, protože každá kreditní karta sice platební kartou je, ale rozhodně takto rovnice opačně neplatí.

Platební karty

Platební karty jsou veškeré možné prostředky ve formě karet, kterými se dá platit. Mezi ně patří ať už zmíněné kreditní karty, tak ale i debetní karty, vázané přímo na bankovní účet a díky kterým lze vybírat finanční hotovost z účtu. Dále mezi platební karty patří i nákupní úvěrové karty, jež jsou obecně a prakticky kreditními kartami, které však vydává nebankovní společnost a zvláštním druhem platebních karet jsou pak charge karty.

Co jsou tedy kreditní karty?

Obecně tedy většina lidí nazývá platební karty kreditními, ale rozdíl mezi jednotlivými druhy je. Kreditní karta je obecně jako půjčka, mnoho lidí vlastní kreditní kartu jako takovou finanční rezervu, pro případ náhlých vysokých výdajů, a jiní zas kvůli spojitosti s nákupem, kdy díky použití platební karty získávají výraznou slevu.

Tip na článek:  Nezapomínejte na pojištění: 5 pojistných krytí, do kterých se vyplatí investovat

Používání kreditních karet u nás není tak rozšířené, jako například v zemích západní Evropy, či Spojených států amerických (kde snad vlastní kreditní kartu i malé dítě), a to především proto, že lidé z jejich používání mají strach, obavy, že se dostanou například od duhové pasti.

Lidé nevědí, jak kreditní kartu používat

Dalším zjevným důvodem, proč se lidé obávají použití kreditních karet je to, že je jim vydána, aniž by o jejím fungování měli potuchy. Banky vydávají kreditní karty všem možným klientům, s odůvodněním, že se jedná o jakousi finanční rezervu. Neznají tak možnosti použití, a proto raději kreditní kartou nic neplatí.

Jak funguje kreditní karta

Přitom je to poměrně jednoduché a vše funguje na principu běžného paušálu. V jednom časovém úseku (v řádu měsíce) nakupuje klient dle možností, potřeby a použitelného objemu peněz na kreditní kartu a poté mu přijde výpis, kde má ještě určitý čas na to, aby půjčenou částku vrátil bance bez úroků z prodlení. Pokud tak učiní, neplatí nic navíc.

Základní rozdílem mezi klasickou debetní kartou, kterou mají lidé jako klíč k penězům na běžném účtu a kreditní kartou je to, že u debetní si musíte vystačit s vlastními finančními prostředky, kdežto u kreditní karty používáte peníze banky.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *