Obsah článku
Pokud jste někdy navštívili buddhistický chrám nebo obdivovali náboženské umění z Asie, pravděpodobně jste již mandalu viděli. Mandala je složité umělecké dílo spojující geometrické vzory, náboženskou symboliku a různý významy do jednoho mistrovského díla. Mandala představuje symbol, modlitbu, meditační cvičení a svaté požehnání v jednom.
Název mandala pochází ze sanskrtu, kde znamená kruh a označuje celistvost reprezentovanou dvěma kruhovými tvary. V Tibetu je mandala nazývána Khyil-khor a odkazuje na centrum veškerého stvoření. Tedy místo, kde žije probuzená – osvícená bytost, což dále rozvíjí význam kruhu v sanskrtu.
Mandaly v tibetském klášteře
V buddhistickém pojetí představují mandaly ideální formu vesmíru. Způsob vytváření mandaly představuje přeměnu vesmíru z reality na osvícení. Tibetští buddhisté vidí uprostřed mandaly probuzenou bytost uprostřed vesmíru, centrum představující počátek cesty každého člověka k poznání, moudrosti a osvícení. Mandaly jsou často používány jako nástroje k usměrnění mysli během meditace.
Mandala začíná středovým prvkem, kde jsou různé symboly a vzory. Následně se celý vzor rozšiřuje. Co se týče materiálu nemusí jít pouze o mandaly na papíru nebo mandaly na sklo, ale můžete se setkat i s výtvory z barevného písku či dlaždiček. Mandaly malované na svitcích jsou používány zejména při meditacích na cestách.
Historie mandal
Prostřednictvím meditace, způsobu myšlení a jednání dosáhl osvícení i zakladatel buddhismu Siddhartha Gautama. Tuto cestu k osvícení učil i své následovníky, kteří ji i v současnosti stále praktikují.
Buddhističtí mnichové cestovali po Hedvábné stezce, která představovala hlavní obchodní cestu přes Asii. Tímto způsobem přinesli buddhismus i do mnoha dalších zemí. Sebou nosili právě mandaly a způsob vytváření mandal učili i v dalších částech Asie.
Nejstarší buddhistická mandala se datuje do prvního století před n.l., v dalších stoletích se pak objevují i v Číně nebo Japonsku. Ačkoliv mají mandaly svůj původ v buddhismu, později se objevují i v hinduismu a dalších novějších náboženských směrech.
Význam mandal
Dokončená mandala je důležitá pro usměrnění mysli při meditaci. Nicméně i proces tvorby mandaly je stejně důležitý. Existují 3 základní vrstvy mandal. Vnější představuje božskou podstatu vesmíru. Vnitřní vytváří mapu pro vedení mysli k osvícení. Poslední vrstva je tajná a zná ji pouze umělec a výsledná mandala. Celkově to reprezentuje rovnováhu těla a mysli.
Mandala v současnosti
Z původně duchovního zaměření mandal se s nimi v dnešní době můžete setkat i v rámci zlepšení kvality života. Jde konkrétně o jednu z možností, jak se vyrovnávat s každodenním stresem. Proto vzniká velké množství různých omalovánek s mandalou, kde již máte předpřipravený vzor pro vymalování.
Můžete se setkat i s pojmem antistresové omalovánky pro dospělé, kde jsou ve značné míře zastoupeny právě mandaly v různých vzorech. Právě omalováváním se dokážete odprostit od denního shonu a podněty, které na nás útočí ze všech stran.
Chcete i vy vyzkoušet zdravotní účinky mandal, a to nejen ve formě omalovánek ale i hotových mandal na sklo či na papíře? Navštivte stránky www.poznani-knihy.cz , kde najdete velký výběr včetně další literatury a ezoterických doplňků.