Mnoho lidí si velmi často stěžuje, že stát po nich chce pořád jen platit daně a když jsou v nouzi tak jím pak stát s ničím nepomůže. Jedním z takových případů je třeba i podpora v nezaměstnanosti. Na tu teoreticky mají nárok všichni, kdo přijdou o práci a splní zákonem definované podmínky (o tom jak jsou nastavené podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti se teď nechci zabývat, pokud se o tom chcete dozvědět tak se podívejte třeba na podpora v nezaměstnanosti nebo na kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti.)
Podpora pro nezaměstnané Česko vs. Evropa
V následujícím grafu můžete vidět, jak jsou na tom ostatní státy v Evropě s podporou svých nezaměstnaných. V grafu je poměrně dobře vidět, že ČR na tom s podporu není až tak špatně. Nejprve ale trochu vysvětlení k číslům, která zde vidíte.
V každém státě v EU mají trochu jiná pravidla pro stanovení podpory v nezaměstnanosti. Někde je to dokonce tak, že i podpora podléhá zdanění a odvodu sociálního nebo zdravotního pojištění stejně jako běžná mzda. To v ČR dostáváme podporu osvobozenou od dalších srážek.
Někde se také podpora stanovuje z průměrné čisté mzdy, jinde zase z průměrné hrubé mzdy. V následujícím grafu jsou tato čísla sjednocena a výše podpory v jednotlivých zemích EU vyjadřuje kolik % činí podpora v této zemi vzhledem k průměrné čisté mzdě.:
Podpora v nezaměstnanosti ČR vs. zahraničí
Následující graf tedy neříká nic o tom, kolik lidé v zahraničí reálně dostanou, je jasné že pokud například v Norsku je průměrná mzda přes 100 000 CZK, pak výše podpory bude jiná než v ČR, kde je průměrná hrubá mzda jen 25 803 Kč (V ČR byla průměrná hrubá mzda v posledním čtvrtletí 2010 částka 25.803 Kč)
Co z toho vyplývá? V ČR je poměrně vysoká podpora vzhledem k tomu, jaké jsou průměrné příjmy obyvatel. Druhá věc je ale ta, že na průměrné příjmy dosahuje s bídou 1/3 obyvatel a tím pádem i podpora pro nezaměstnané pro zbývající 2/3 obyvatel ČR bude někde úplně jinde než je průměr.
mě by zajímalo komu by stačilo na měsíc na 3 lidi 12 000 kč