Obsah článku
Běh je skvělý způsob, jak zhubnout. Nesčetné množství žen a mužů se pomocí této jednoduché formy cvičení zbavili nadbytečných kilogramů. Úspěch však nemusí být vždy zaručen. Pro dosažení cíle je nezbytnou součástí i rozumný jídelníček, který podpoří výsledky běhání.
Výhody běhání
Existuje obecné přesvědčení, že cvičení včetně běhání není pro hubnutí účinným nástrojem. Tato víra vychází ze studií, které ukazují, že muži a ženy s nadváhou příliš mnoho kilogramů neztratí, a to i v případě, že použijí profesionální cvičební program.
Vědci zabývající se tímto výzkumem dospěli k závěru, že pokud není objem aerobního tréninku velmi vysoký, ke klinicky významná ztráta hmotnosti nepravděpodobná.
Jak vidíte tyto argumenty běhání pro zhubnutí moc šancí nedávají. Nicméně v reálném světě drtivá většina lidí, kteří ztrácejí značné množství své váhy používá cvičení. Podle jedné studie, která zkoumala populaci, která ztratila nejméně 15 kg své váhy a snížení si udržela nejméně 1 rok, pak 90 % těchto osob pravidelně cvičí a spálí více než 2600 kalorií v tréninku týdně.
Pokud je tedy cvičení a tím i běhání pro hubnutí neúčinné, jak říkají vědci, proč téměř všichni, kteří úspěšně snížili svou váhu běhali či cvičili? Odpovědí může být to, že zatímco cvičení není tak účinné jako dietní změny pro stimulaci úvodní fáze hubnutí, je skvěle účinné proti prevenci návratu staré hmotnosti.
Jak pravděpodobně víte, většina lidí, kteří zhubnou to pak následně zase naberou. Podle studií se však tato změna či tzv. jo-jo efekt dá do značné míry ovlivnit právě pravidelným běžeckým tréninkem a cvičením. Proč je běh tak zajímavým způsobem, jak zhubnout?
Ve srovnání s ostatními sporty, jako je např. koupání, jízda na kole nebo něco jiného typicky za minutu běhu spálíte mnohem víc kalorií.
Běžecké boty pro běh s nadváhou
Možná si říkáte, že vám na běhání stačí nějaké tenisky z obchodu. V případě, že máte trochu nadváhu při běhu se samozřejmě více zatěžují svaly, klouby i vazy. Pokud pak používáte klasické sportovní boty, může vás po čase začít něco bolet.
Při použití kvalitních běžeckých bot, které jsou navrženy pro lepší podporu, máte jistotu, že přenos otřesů při běhání na chodidlo bude mnohem nižší. Boty pro plnoštíhlé jsou odolnější při nárazu, pružnější a ochrání vás při běhu. Vybrat si můžete např. v běžecké speciálce Mujbeh.cz
Běžecké oblečení
Funkční běžecké oblečení není jen o tom, že dobře vypadá, nikde vás neškrábe a většinou jde o značku. Od oblečení na běhání očekáváte hlavně dobrý odvod potu od pokožky, ochranu před větrem např. u běžeckých bund a celkově dobrý pocit.
Právě tu vysokou funkčnost běžeckého oblečení vám garantují známé značky jako je Nike, Adidas, Salomon a řada dalších.
Přestaňte se potit v rádoby běžeckém tričku ze supermarketu a zvolte raději oblečení na běhání, které vydrží mnohem déle, a hlavně funguje jak má.
3 základní rady do začátku:
Začněte chůzí nebo kombinací chůze a běhu
Chůze je méně stresující než běh, co se týče působení na kosti, svaly a klouby dolních končetin. Je však dostatečně stresující, aby stimulovala adaptace, které tyto oblasti zpevňují a činí je odolnějšími. To dělá z chůze skvělou přípravu pro běh.
Váš počáteční trénink může sestávat výhradně z chůze nebo kombinace chůze a běhu, v závislosti na tom, jak je vaše tělo připravené na běh. Je budou pokračovat týdny, měňte poměr mezi chůzí a během ve prospěch běhu, dokud nebudete pouze běhat.
Běhejte obden
Vaše kosti, svaly a klouby budou potřebovat dostatek času, aby se přizpůsobily stresu při běhu. U většiny začátečníků pak není jeden den dostatečný k tomu, aby se vše regenerovalo. Takže omezte běh na každý druhý den minimálně po dobu několika prvních týdnů. Pokud chcete cvičit častěji, choďte nebo zařaďte např. cyklistiku nebo plavání.
Nezvyšujte vzdálenost o víc jak 10 % za týden
Pokud chcete pokračovat v dosahování lepších výsledků z vašeho běžeckého programu, musíte víc běhat. Pokud však zvýšíte vzdálenost příliš rychle, můžete se přetrénovat nebo zranit. Rozumným pravidlem je zvyšování vzdálenosti či času běhu o 10 %.
Řadu dalších článků o běhání a praktických rad najdete na běžeckém blogu – https://blog.mujbeh.cz