Téma ceny energií je v poslední době velmi hojně diskutované a nic nenasvědčuje tomu, že by se v nejbližší době mělo něco změnit. Vyplatí se tedy udělat si pořádek v tom, kolik energie odebírá právě vaše domácnost a kolik měsíčně zaplatíte třeba za provoz kuchyňských spotřebičů či za počítačový „gaming“ koutek vašich dětí.
Na výpočet spotřeby elektřiny jsou nejjednodušší ty nejobyčejnější spotřebiče, které nic neprodukují ani nemají žádné pohyblivé části. Typicky jde o nejrůznější žárovky. Stačí se podívat na jejich štítek, kde zjistíte množství wattů spotřebovaných za hodinu. Toto množství vynásobíte časem, během něhož je žárovka zapnutá, a máte vše, co potřebujete. Drobné odchylky tu samozřejmě jsou (při rozsvícení spotřebuje žárovka elektřiny o něco více), ovšem v konečném součtu bývají zanedbatelné.
U spotřebičů vám pomohou štítky
Ovšem spotřeba elektřiny je u větších spotřebičů typu pračky nebo ledničky mnohem komplikovanější. V takové chvíli vám nejlépe pomůže wattmetr. Jde o malý šikovný spotřebič, který jednoduše zapojíte do zásuvky a teprve na něj „napíchnete“ spotřebiče, jež chcete měřit. Je to opravdu jednoduché. Každý wattmetr má také přehledný display, na kterém se změřená spotřeba zobrazí.
Jak zjistit cenu elektřiny
Na wattmetru je spotřeba elektřiny uvedena ve wattech, ovšem na energetickém štítku nebo třeba ve smlouvě za energie můžete mít jiné jednotky. Je tedy třeba vše dobře převést (stejně jako ve školních hodinách fyziky). A o jaké štítky jde?
· Wh – Kilowatthodina (Wh x 1 000)
· Mwh – Megawatthodina (kWh x 1 000)
Jakmile získáte hodnotu v potřebném jednotce, jednoduše ji vynásobíte cenou, kterou máte uvedenou ve smlouvě, a okamžitě víte, kolik elektřiny měsíčně spotřebuje lednice, myčka nebo třeba sušička. Součtem všech spotřebičů v domácnosti pak snadno zjistíte, zda náhodou nebude dobré zvednout si zálohy na energie. Chcete se dozvědět víc? Jděte na EON.cz.