Srovnání půjček, aneb hledá se nejvýhodnější půjčka

Asi každý člověk si nejméně jednou v životě půjčil peníze. Ať už se jednalo o nějakou malou částku půjčenou jen od rodinného příslušníka, nebo to mohla být hypotéka na bydlení, nákup na splátky, leasing na auto, kreditní karta nebo třeba půjčka na studium.

Na půjčování si peněz není nic špatného. Jenom je nutné (jako u všeho) to nepřehánět, dobře odhadnou svoje možnosti a svoji schopnost splácet. Také není dobré půjčovat si peníze na „zbytečnosti“.

Při srovnání půjček většinou vítězí bankovní

Je pravda, že nejvýhodnější půjčky poskytují banky? Nebo tomu tak není. Když se podíváte na srovnání půjček, sami se můžete přesvědčit, že půjčka od banky nemusí být vždy ta nejvýhodnější.

U půjčky peněz hodně záleží na účelu, na jaký si peníze půjčujete. Pokud bychom porovnávali čistě úrokové sazby, tak ty nejlepší podmínky budete mít u dlouhodobých úvěrů, které jsou zaručené nemovitostí, jako jsou hypotéky nebo jiné úvěry na bydlení.

Pozor! Jedny z nejhorších podmínek (z pohledu úroků) pak mají především kreditní karty a různé nebankovní půjčky.

Obecně platí, že účelové půjčky mívají lepší podmínky než ty neúčelové. Pokud si půjčíte na nákup nového auta, na nový být nebo na jiný konkrétní účel, budete mít lepší podmínky, než když si peníze půjčíte jen tak, na cokoliv.

Tip na článek:  SMS půjčka – řešení pro všechny, kteří jsou po vánocích bez peněz

Banky obecně nabízí dobré podmínky (díky velké konkurenci a i díky dohledu ČNB). Půjčku v bance ale mohou leckdy prodražit „skryté“ poplatky. V nejedné bance po vás budou chtít, abyste si k půjčce pořídili i bankovní účet (viz například Optimální půjčka Komerční banka). Často si také banka účtuje nějaký poplatek (0,5 – 2%) který si automaticky strhne z půjčené sumy peněz.

Je tedy velmi snadno možné, že i když banka nabízí nižší úroky, může být výsledná „cena“ půjčky horší, než když si půjčíte peníze od některé nebankovní společnosti (typu Home Credit), kde neplatíte poplatky za účet v bance nebo poplatek za schválení půjčky.

Samostatnou kapitolou jsou ale nebankovní půjčky pro rizikové klienty. Sem patří různé půjčky bez registru, bez doložení příjmu, na směnku apod. Ty opravdu nejsou příliš výhodně. Nezřídka platíte velmi vysoké úroky. Například RPSN u půjčky od Ferratum je přes 8000%, to je proti RPSN u Provident extrémně vysoké. Provident (jinak velmi často považovaný za „lichvářskou“ společnost) má RPSN „jenom“ asi 70%. (v bance je ale RPSN zpravidla jen kolem 20 – 25%).

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *