Jsou holografické displeje na telefonech hudbou zítřka?

Nosit po kapsách již za pár let mobilní telefony, které budou vybaveny malým holografickým displejem? Telefonovat s někým, kdo je na druhé straně, ale vidět ho jako by byl prakticky hned vedle nás? To je již teď poměrně hodně pravděpodobný scénář budoucích několika let. Už dnes se totiž setkáte s holografickou technologií v řadě přístrojů.

Kde se v dnešní době setkáte s holografem?

I když se jedná o poměrně složitou technologii a pro vědce nebyla vůbec jednoduchá, už dnes se můžete setkat s holografem například v klasickém holografickém projektoru. Ovšem samotné promítání není vůbec jen tak. Už samotná tvorba obrazu je oříšek. Aby byl totiž objekt promítán skutečně co nejvěrněji, musí být snímán z mnoha úhlů, a to tedy za pomoci mnoha kamer.

Následná projekce musí být provedena taktéž několika zdroji, a to minimálně dvěma. V dnešní době se nejčastěji používají různé lasery, ale v budoucnu by se mohla objevit naprosto nová technologie, bližší Sci-fi snímkům. Nedávno si dala například firma Apple patentovat prostorový holografický displej, který bude umět reagovat ku příkladu na gesta ruky. Ten bude založen na dvojici parabolických zrcadel, což je další možnost holografického promítání.

Jak budou vypadat telefony s holografickým displejem?

Jenže u mobilních telefonů si nemůžete dovolit mít několika gramový, ne-li kilogramový projektor. Jak to tedy bude u nich fungovat? U telefonů bude holografické zobrazování nejčastěji formou projekce, kdy projektovaný obraz bude buď plout těsně nad telefonem, jak to často vídáme ve filmech, nebo bude promítán, jako z data projektoru, na blízkou plochu či na mlžnou stěnu. Podobně už dneska fungují například lasery na diskotékách. Zde totiž taktéž můžete vidět nejrůznější obrazce v mlze. To je vlastně zjednodušeně řečeno předchůdce hologramu.

Tip na článek:  Víte, jak důležitá je firemní identita?

Nejméně tři firmy usilují o realizaci

Kdyby byl tento nápad skutečně šílený, asi by nevyvolal takový zájem hned tří obrovských společností. Jedná se o Ostendo Technologies, Leia Inc. a Leia Display Systém. Když navíc připočítáme výše zmíněnou firmu Apple, která již patenty vlastní, máme zde čtyři možné budoucí tvůrce holografických telefonů.

A kdy se holografických telefonů dočkáme?

A nemusí to ani dlouho trvat! Podle společnosti Leia Display System se můžeme na skutečně použitelné kompaktní a přenosné přístroje těšit do dvou až třech let. Samozřejmě si je ze začátku nebude moct pořídit každý. Ale jak si jistě pamatujete, ani MP3 nebyly ze začátku pro každého a dnes jsou klasickou výbavou prakticky všech lidí. Pokud bude navíc o tyto přístroje velký zájem, budou postupně všechny společnosti přecházet na tuto technologii, budou více investovat do inovací a do rozvoje a tudíž se telefonů budoucnosti můžeme skutečně dočkat už do několika let.

K čemu bude takový telefon vůbec dobrý?

Zprvu budete mít takový telefon spíše k promítání fotografií či k přehrávání speciálně natočených snímků. Nebude totiž ještě mnoho dostupných přístrojů, které by vytvářely kvalitní vstupní obraz. Ovšem jak se bude holografická technologie rozšiřovat, bude růst také počet přístrojů, se kterými budete moct holografický obraz vytvořit. Za několik let, zde již však počítejte desítky let, se tedy možná skutečně dočkáme telefonování prostřednictvím holografu.

Telefony to ale vůbec nekončí!

Avšak to není vůbec všechno! Kromě telefonů se zajisté začnou holografy využívat i jinde. Největší potenciál je viděn v televizích, jelikož ty mohou ukrývat mnohem lepší a kvalitnější holografické přístroje. Navíc filmy ve 3D technologii jsou velice oblíbené a prakticky již všichni filmaři postupují tímto směrem. Je tedy jen otázkou času, kdy se v obyváku budeme dívat na moderátory v televizi tak, jako by stáli hned vedle nás.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *