Inteligentní dům fascinuje milovníky pohodlí a komfortu snad už od nepaměti. A dnes konečně přišla doba, kdy nám mohou technologie život doopravdy usnadnit. Skutečně – a ne jenom na papíře. Podívejte se spolu s námi na přehled těch nejlepších prvků, které může vaše chytrá domácnost využít.
Vše začíná u centrální ovládací jednotky
Bez ní to zkrátka nepůjde. Právě na ni napojíte všechny inteligentní přístroje a čidla. Představte si ji jako takový mozek – čím výkonnější a lepší bude, tím více pokynů k vaší spokojenosti zvládne. Umožní vám individuálně nastavit každý chytrý spotřebič, připojíte na něj vytápění i klimatizaci a svěřit mu lze i ovládaní žaluzií nebo třeba světel.
Samozřejmostí je pak i propojení s tabletem či chytrým telefonem. Nemusíte být dokonce fyzicky ani doma, a přesto budete mít přehled o všem, co se v domě děje.
Známé i neznámé prvky pro chytrou domácnost
O chytrých spotřebičích jsme se už zmiňovali. V zásadě jde o všechny, které lze připojit k Wi-Fi. Inteligentní kávovar vám tak sám uvaří kávu, pračka se zapne v přesně stanovený čas, lednice zareaguje na vložení většího množství nevychlazeného jídla a podobně.
Velmi oblíbené jsou také chytré žárovky a vypínače. Spotřebiče tak mohou „běžet“ jen ve chvíli, kdy to bude opravdu třeba. Nastavit lze i ochranu proti přehřátí a k mání budou i informace o aktuální spotřebě (s tím vám pomůže chytrá zásuvka). Stejně jednoduché je i připojení termostatu nebo klimatizace. Kromě standardního časového spínače je možné vše ovládat ručně, anebo vsadit na vestavěné programy, detekující například počet lidí v domě či venkovní počasí.
A zapomenout nesmíme ani na prvky bezpečnostní. Kamery, zvonky, alarm… To všechno lze na centrální řídící jednotku napojit. Ve hře je ovšem i vaše zdraví. Hodit se mohou detektory kouře nebo unikající vody, ale také čidlo zaměřené na vydýchaný vzduch v místnosti. Pokud mu to dovolíte, otevře za vás třeba i okna, a ochrání vás tak před bolestí hlavy a dalšími nepříjemnostmi.